Prvi susret sa lektirom kod mališana ne bi trebao izazvati strah i nelagodu stoga je jedna od dobrih ideja provesti vrijeme s prvašićima u knjižnici kako bi se opustili i na pravi način doživjeli gdje se posuđuju, a često i čitaju knjige. Važno je na pravi i razumljiv način objasniti zašto je čitanje važno i zanimljivo, a upravo knjižnice predstavljaju ugodno mjesto za druženje s knjigama. Prije odlaska u knjižnicu valjalo bi učenicima ispričati neku od motivacijskih priča kako bi stekli dojam da je knjižnica prostor prepun informacija koje su udaljene na samo jedan korak od njih.
Slova nije teško naučiti uz igru i zabavu u adekvatnoj prostoriji poput knjižnice, a ova slikovnica je upravo takva, vesela, vedra i djeci vrlo zabavna. Osmišljena je kao zbirka priča o slovima što će one najmlađe potaknuti da što lakše i brže savladaju cijelu abecedu. Ilustracije u slikovnici su pomogli osmisliti učenici zagrebačkih osnovnih škola i polaznici vrtića Savski gaj te je učinili šarenom i privlačnom predškolskom uzrastu i prvašićima. Ova slovarica je privukla mnoge na “izložbi slovarica i početnica u europskim zemljama” u Bruxellesu 1997. godine zbog svoje originalnosti i maštovitosti pristupa.
Vrsta djela: skup priča
Kratak sadržaj
Uz svako slovo abecede je vezana neka kratka priča koja je djeci zabavna. Tako slikovnica započinje sa slovom a i završava sa ž, a svaka je priča na svoj način zanimljiva. Najvažnije je da djeca na opušten način nauče sva slova abecede, a uz kratke priče je to vrlo lako.
Priča o slovu a započinje tako da govori djeci u kojim ga sve riječima mogu pronaći. Ono se nalazi na početku abecede, a primjetit će ga ako se slika s alkarima, a mogu ga pronaći u albumima. Ono je aktivno na raznim adresama, ali ako odluči putovati tada se nalazi u avionima, autobusima i automobilima. Često ga se spominje i prilikom zijevanja i raznim drugim avanturama. U mnogim se riječima nalazi slovo a pa će ga djeca lako naučiti i zapamtiti.
Slovo b se nalazi u bajkama, balonima, bonbonima i bombonijerama. Ono boravi na brkovima, borovima, bananama te miriši na malim bebama, pleše s balerinama i može ga se čuti na bubnjevima. Ako netko kaže da je slovo b blesavo to bi bilo jako bezobrazno jer je b odlično poput riječi bravo.
Pitate li djecu gdje se nalazi slovo c, neki od odgovora bi mogli biti kako se nalazi u crkvici u cvijeću i s curicama u crvenim haljinama. C može biti i crvenkapica i cipele. Može se pronaći i na cesti, ali isto tako se s njime cijuće i cvrkuće kao u crtićima.
Slovo č je baš čudnovato slovo za čovjeka, čvaknuto čarobnjacima, čupavo u čarapicama i čađavo na velikim dimnjacima. Možda čak miriši u čajevima. S njime se može čavrljati o čavlima, čamcima, čašama, a ono ne ide nikako bez kvačice jer u tom slučaju se ostaje bez čizmica i čipkica.
Slovo ć ima neku svoju ćud, nalazi se u riječi ćuk, a može ga se pronaći na ćupu i ne može se vidjeti ćelavog.
Slovo d je svestrano i divno, baš poput duše i domovine. Uvijek je dobro došao kao dobar dan, može biti dugačak i dugonog, a nalazi se u dvorištu i dvorcu. Ovo se slovo koristi u dućanu i baš je osobito dobro slovo.
Potražimo li slovo dž možemo na njega naići u džepu, džuboksu, džipu ili džungli. To je slovo pravi džek.
Slovo đ se može naći među đurđicama, đacima i đačkim klupama. Nailazimo na njega prilikom đipanja ili ga vidimo na đonovima. Đ ti se mora sviđati.
Slovo e nam dobro posluži kada želimo nekoga dozvati. Tada uzviknemo dugačko eeeeeej, a ako želimo nekome nešto dodati doviknut ćemo mu evo ti. To je slovo baš ekstra, a koristi se u riječima eh, električna gitara, emisija.
Razmislimo li gdje se sve nalazi slovo f, tada dolazimo do zaključka kako je to slovo ono fino u filekima i feferončicama. Često ga se primjeti na fotografiji i lijepim frizurama, a čuje ga se kada zasviraju flaute i frule. Može se vidjeti na nekom napetom filmu ili u vožnji fijakerom dok fućka.
Slovo g je interesantno. Voli glumiti u gostima i igrati se s glinenim golubima, guskama i grlicama. Ono može grmiti s gramofona i gitara, a zna i gađati gromoglasne golove na glavnim utakmicama.
Slovo h se nalazi svugdje, dok se smijemo hahahahahahaha i hihoćemo, hranimo i hrćemo. Bez tog slova ne bi bilo Hrvatske.
Slovo i predstavlja pravi izazov poput igli za konac ili borovih iglica. Kreneš li nekamo s njime stići ćeš do izvora ili nekog igrališta, uživat ćeš s njime na izletima, a možeš ga istraživati u igrama. Nadasve je izvanredan u ivančicama.
Slovo j je poput junaka, s njime možeš jedriti po jezeru i namirisati ga ujutro u jaglacima. Ono je jeako jednostvano, ponekad juri s jelenima, a može se pojesti u jabukama i jagodama. To je vrlo jasno slovo i opasno kad je na ježu.
Gjde li se sve može pronaći slovo k? Na ključevima, kišobranu, kaputu, kravati. Ono se nalazi i na kosi na njega se možeš kladiti i kušati ga u kruškama i krastavcima. Onda kada se nauči slovo k tada se postaje kralj među klincima.
Slovo l se nalazi na licima, leptirima, lisicama, loptama, lutkama… Nije lijepo samo kada se laže.
Slovo lj se ljulja na ljuljački u ljubičastoj ljetnoj haljini. Ono često ljetuje s ljepuškastim ljudima. Ljubi se ljiljanima i ljubičicama. Ono je ljubav i nikada se ne ljuti.
M je jako popularno, nalazi se na mnogim mjestima. Ima ga s magarcima i majmunima i u mrkvama. Može se maziti, a miriši na maslačcima i macama. M je mama, mir i more.
Slovo n se nosi poput naočala i služi za navijanje na nogometnim utakmicama. Ne nabacuje se narančama jer je to neozbiljno. Ono je nerazdvojno o nas, nosoroga i nojeva, a zna se i nasmijavati. Ipak, ono najljepše je nasmiješeno.
Slovo nj je nježno puput nježnosti, vidi se na njivama i njuška na njemu, njoj i njima. Nalazi se u majčinim njedrima, a kad se oblizuješ imaš njam-njam.
O se nalazi u orasima, oranicama i operi, očima i oblacima, oblutcima i osjećajima.
Slov p se nalazi u poljupcu i pjesmama. Skriva se među pikulama, pticama i padobrancima. Spominje se u pismima koja su pisali prinčevi i princeze. Prije odlaska na spavanje može se i puhati u pufnicama.
Slovo r je oduvijek bilo razigrano i spominje se u raznim riječima. Može ga se vidjeti u ribicama, rijekama, rodama, ružama, ružmarinu i ribizlu.
Slovo s se nalazi u snovima, sladoledima. Možeš mu se smijati. Slika se sa smokvama i skriva u sarmama. Ono je sretno i slobodno, a nalazi se u svim srcima.
Šuškavo š šumi u šumi. Primjetit se može u špinatu. Odlazi u šetnje i baš je šašavo.
Treperavo t nalazi se u travi topovima, tonovima i tamburicama. Može se pronaći u trubi, telefonu, tanjurima, televizorima i torti.
Umiljato u se smjestilo u uvojcima, unucima, udicama i uzvicima.
Slovo v volimo u valovima i violinama. Nosi se u vrčevima i pokazuje vješticama. Putuje kroz vjetar i vrijeme te vjeruje vitoezovima.
Slovo z se vidi u zvijezdama i skriva se među zečevima, zebrama i zmijama u zoološkom vrtu. Voli se zezazti sa zvončićima i zrikavcima. Ono može zujati, zijevati i zvoniti, ali nije zadnje u abecedi.
Ž je važno poput života i žarke ljubavi na žalu. Ž živi u žaruljama i životinjama, a može žmirkati i žuboriti.
Bilješka o piscu
Sanja Zubović hrvatska je književnica rođena 1962. godine u Zagrebu. Poznata je po svojim pjesmama i romanima napisanima za djecu i mlade.
Odrasla je u Jastrebarskom, pored Zagreba gdje je provela i djetinjstvo. U Jastrebarskom je živjela sve dok nije završila studij. Diplomirala je 1987. godine na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
Iako je svoju karijeru posvetila kulturi i knjižničarstvu, nikada ne zaboravlja djecu i mlade. Kroz djela naglašava kako o čovjeku ništa ne govori njegova biografija.
Uz poznate zbirke pjesama, njezine pjesme su objavljene u časopisu “Republika”. Neke od njih su i uglazbljene te izvedene 1996. godine na Hrvatskom dječjem festivalu.
Njezin najpoznatiji roman “Probuđena zvona” ima elemenata basne i bajke. Kroz priču patuljaka i likova ona nas uvodi u predivnu priču koja nosi snažnu ekološku pouku. Spisateljica ne želi nikoga okriviti za zagađenje već poziva sve na ekološku akciju i svijest kako bi se zemlja očistila od smeća.
Nema komentara:
Objavi komentar